4 veci, o ktorých musíte vedieť pred stavbou domu.

Ak sa púšťate do stavby rodinného domu, je dobré ozrejmiť si niekoľko bodov, ktoré vám môžu celý proces uľahčiť a zároveň vám pomôžu ušetriť.

 

DOM, ale aký?

thumb-1920-435117.jpg

Ako sa v tom zorientovať? Akú správnu veľkosť zvoliť? Z akého materiálu? Koľko izieb? Prízemný či
poschodový? So šikmou strechou alebo s plochou strechou? Bungalov či podkrovný? S garážou či bez
garáže? Na rovine či do svahu? ......
Tieto a množstvo ďalších otázok sa Vám určite ženie hlavou, keď sa zamyslíte nad stavbou vlastného
rodinného domu.
Dá sa vôbec nejako, ako z tohto „začarovaného kruhu“ von?

Možností je niekoľko:
1. Ak už máte pozemok
2. Ak ešte nemáte pozemok


1.Mám pozemok. A čo teraz?


Ak už máte pozemok, na ktorom uvažujete s výstavbou Vášho rodinného domu, tak niektoré odpovede už máte dopredu definované a vyriešené. Ako napríklad, či bude dom na rovine alebo vo svahu. Ak na okolitých pozemkoch sú už postavené ďalšie rodinné domy, tak už približne viete, či Váš dom bude prízemný alebo podkrovný, s plochou strechou alebo šikmou - tak aby Váš domček zapadol do okolitej zástavby domov. Aj keď pri dnešnom spôsobe výstavby to nie je úplne smerodajné. Preto je ideálne aj v tomto prípade požiadať mesto, alebo obec o územnoplánovaciu informáciu, kde Vám presne dopredu zadefinujú možnosť a limity výstavby v danej lokalite, kde sa Váš pozemok nachádza.
Akú veľkosť domu a koľko izieb sa Vám „zmestí“ do domu, Vám tiež vie predbežne napovedať aj veľkosť Vášho pozemku, pretože rozmery Vášho pozemku (šírka a dĺžka) a vzdialenosť okolitých domov od Vášho pozemku Vás postupne limitujú čo do veľkosti (rozmerov) Vášho domu si môžete dovoliť.


2.Nemám pozemok. Aký si vybrať?


V tomto prípade by bolo dobré si najprv zadefinovať veľkosť domu, ktorý by ste si predstavovali. Ako by mal asi vyzerať. Mal by mať zádverie, aj so šatníkom? Mal by mať kuchyňu, jedáleň a obývaciu izbu, všetko spojené či oddelené? Mal by mať spálňu, so šatníkom a kúpeľňou? Mal by mať jednu, dve alebo tri detské izby? S detským šatníkom a detskou kúpeľňou? Alebo bude v dome len jedna
spoločná kúpeľňa? Uvažujete v dome aj o pracovni, resp. hosťovskej izbe, alebo multifunkčnej miestnosti? Technická miestnosť bude len pre kotol, zásobník, resp. tepelné čerpadlo, alebo aj ako práčovňa a sušiareň? Trváte na garáži v dome, alebo samostatne mimo domu, prípadne len s prístreškom pre auto? Keď toto všetko nahrubo máte „zodpovedané“, tak vám to určí veľkosť a typ domu a podľa toho
budete približne vedieť aký veľký, resp. na aký veľký pozemok sa Vám Váš vysnívaný dom zmestí.
A potom začnete hľadať veľkosť pozemku. Pritom budete brať do úvahy aj faktory, ktoré sú spomenuté vyššie (tvar terénu pozemku, okolitá zástavba, atď.).
V praxi sa najčastejšie stretávame s tým, že investori už pozemok majú a riešime „napasovanie“ ich predstavy domu na ich konkrétny pozemok. Vtedy vytvárame ich nový rodinný dom na ich pozemku, so zohľadnením daností pozemku, okolitej zástavby a možností z hľadiska územného plánu danej lokality.
Pri katalógových domoch to nie je o nič ľahšie, pretože ak aj máte pozemok a páči sa Vám nejaký katalógový dom, tak nie je isté či z hľadiska územného plánu Vám daný typ katalógového domu bude „pasovať“ na pozemok. Ale aj z hľadiska rozmerov katalógového domu a potrebných odstupových vzdialeností od hraníc pozemku a susedných stavieb, či sa Vám „zmestí“ na Váš daný pozemok. Preto aj v tomto prípade sa dobre dopredu zamyslite, kým kúpite akýkoľvek katalógový dom.
Celkovo by som možno odporučil, aby ste sa poradili s nejakým odborníkom, alebo projekčnou kanceláriou, prípadne architektom. Takéto úvodné rady Vám určite bez problémov poskytnú a trošku Vás usmernia. Pritom si nemusíte hneď dať u nich vypracovať projekty, atď. Skôr by sa jednalo len o prvotnú konzultáciu.
A keď všetko dobre dopadne a či už s Vaším pozemkom alebo zatiaľ bez neho, budete vedieť ako by mal Váš dom RAZ vyzerať, tak až potom nastúpi vypracovanie štúdie Vášho rodinného domu, kde Vám projektant poradí všetko ohľadom stavebných materiálov a iných potrebných informácií a vnútorného vybavenia Vášho domu, tak aby Váš rodinný dom bol aj Vaším rodinným sídlom a hlavne DOMOVOM.

Čo všetko dokážeme

shutterstock_78606031.jpg

4 veci, o ktorých musíte vedieť pred stavbou domu.

Ak sa púšťate do stavby rodinného domu, je dobré ozrejmiť si niekoľko bodov, ktoré vám môžu celý proces uľahčiť a zároveň vám pomôžu ušetriť.

 

4 veci, o ktorých musíte vedieť pred stavbou domu.

Ak sa púšťate do stavby rodinného domu, je dobré ozrejmiť si niekoľko bodov, ktoré vám môžu celý proces uľahčiť a zároveň vám pomôžu ušetriť.

 

 

Aby sme obohatili a zdokonalili vaše online skúsenosti, spoločnosť JK projekt, s.r.o. používa súbory „cookie“, podobné technológie a služby poskytované inými spoločnosťami na zobrazenie prispôsobeného obsahu, príslušných reklám a ukladanie vašich preferencií vo vašom počítači.